Doğru Kredi Kartı Kullanımı

Doğru Kredi Kartı Kullanımı
Doğru Kredi Kartı Kullanımı

Doğru Kredi Kartı Kullanımı; kredi kartları hemen hemen herkesin cüzdanında yer alan, bankaların insanlarının kullanımına sunduğu ve hayatı kolaylaştıran birer araçtır. Ancak bu küçük kartlar doğru kullanılmadığı takdirde birer dezavantaja dönüşerek insanlara ciddi maddi ve manevi zararlar verebilmektedir. Doğru kredi kartı kullanımı ve bu konuda bilinmesi gereken birkaç önemli nokta vardır.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Doğru Kredi Kartı Kullanımı

Nasıl Harcama Yapılmalıdır?

İlk olarak kredi kartı limitlerinin, bankaların insanlara sunduğu bir borç para olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle harcamaların borç para üzerinden yapıldığı ve aşırıya kaçılmaması gerektiğinin benimsenmesi gerekir. Kredi kartlarının hesap kesim tarihleri iyi belirlenmeli ve harcamalar bu hesap kesim tarihi dikkate alınarak yapılmalıdır. Giyim, gıda gibi temel yaşam malzemeleri her zaman öncelik olmalı, lüks ihtiyaçlar ise daha sonra akıllara gelmelidir. Nakit çekimi yapılmak istendiğinde bu çekimin faiz oranlarının iyi bilinmesi gerekir.

Ayrıca bir kredi kartından nakit çekim yapıp, diğer kredi kartı borcu ödenmemelidir. Bunun uzun vadede çok fazla zararının olacağı düşünülmelidir.

Kara Listeye Girmemek

Kredi kartı asgarisi 3 kez üst üste ödenmediğinde ya da mevcut borcun uzun süre aksadığı durumlarda kara liste olarak adlandırılan duruma düşülebilir. Bu durum müşterilerin bankaların gözünde itibar kaybetmesine neden olur ve kredi kullanımında kara listede olan kişilere ciddi problemler çıkartabilir.

Bu ödemeleri aksatan kişilerin kredi notları eksi yönlü bir hareket sağlar ve böylece acil durumlarda bankalardan kredili ürünler kullanmak imkânsız hale gelir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için kredi kartı alırken imzalanan sözleşmeler iyi okunmalı, gecikme faizleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Doğru Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Doğru Kredi Kartı Kullanımı sahip olunan kredi kartı hangi bankaya ait ise o bankaların hangi markalar ile kampanyalarının olduğuna bakılmalıdır. Bu sayede yapılan alışverişlerde büyük oranlarda indirimler kazanılabilir.

Doğru kredi kartı kullanımı konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise hediye puan imkânlarının aktif hale getirilmesidir. Kredi kartı sözleşmesinde ve dönemsel anlaşmalarda yer alan hediye puan maddelerinin dikkatlice okunması ve hangi alışverişlerde veriliyor olduğunun iyi bilinmesi gerekir. Böylece zamanla kredi kartında biriken hediye puanlarla yapılmak istenen birçok alışveriş ücretsiz hale gelecektir


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica