Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Devlet Desteği Nasıl Alınır?
Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Devlet Desteği Nasıl Alınır? Ekonominin her dönem iniş ve çıkışları olabilmektedir. Ekonomik iniş ve çıkışlar sonucu birçok firma, şirket bu dalgalanmalardan etkilenmektedir. Devlet desteği bu tarz ekonomik dalgalanmalar sırasında firma ve şirketlere bir yardım eli olarak uzanmaktadır. Devletler desteklerini sadece ekonomik dalgalanmalara bakarak sağlamaz.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla rastlanan girişimcilere destek programları üzerinden belirli sektörler üzerinden girişim yapmak isteyen birey ya da kurumlara kendi bünyesinde destek sağlayabilmektedir. Devlet desteğinin çıkış amaçlarından birisi olan sanayi sektörü halen devlet desteği altında olmaktadır. Bunun gelişen dünya üzerinde ortaya çıkan farklı sektörler ve geçmiş dönemlerde destek vermediği birçok sektöre de destek vermeye başlamıştır devletler. Desteklerinin amaçları ekonomik dalgalanmalardan firma, şirketlerin en az etkilenmesi olabileceği gibi aynı zamanda ülkenin gelişmişlik seviyesi arttırmak da sayılabilmektedir.

Kimlere Devlet Desteği Verilir?

“Devlet desteği kimlere verilir?” sorusunda akla sektörlere giriş yapmak isteyen yeni girişimciler gelmektedir. Devlet destek vermek istediği sektörlere aracı olarak KOSGEB ve Halk Bankası’nı kullanmaktadır. Hibe almak isteyen girişimciler ya da sektöre yeni giriş yapanlara bu tarz destekler sağlanmaktadır. KOSGEB üzerinden devlet desteği ilk çıktığı zamanlarda sanayi sektörüne yaptığı desteği günümüzde genişletmiştir. Şuna hemen hemen her sektöre KOSGEB üzerinden devlet desteği verilebilmektedir. Halk Bankası ise desteklerini girişimcilerin okumuşluk seviyeleri ve deneyimleri ile değerlendirerek vermektedir.

Devlet desteği nasıl alınır? Sorusu içerisinde KOSGEB ve Halk Bankası aracılığıyla yapılan devlet destekleri yer almaktadır. KOSGEB ve Halk Bankası aracılığıyla sunulan devlet desteğinin amacı girişimciyi belirli bir dönem içerisinde belirlenen sektörde ayakta tutabilmektir. Bu sebeplerden ötürü çok düşük faizler ya da faizsiz krediler sağlanmaktadır. KOSGEB sektöre yeni adım atan girişimciler için Girişimcilik Destek Programı hazırlanmış bulunmaktadır. Girişim yapmak isteyen bireyin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni almış olması ve belirlenen belgeleri internetten hazırlamış olması gerekmektedir.

Halk Bankası ise destek vereceği kişiler içerisinde üniversiteden mezun olan fakat tecrübesi olmayan bireylere 50.000 TL destek sağlamaktadır. Aynı şekilde üniversite mezunu ama 1 yıllık tecrübeye sahip ise 35 yaşını geçmemesi şartı ile 75.000 TL destek sağlamaktadır. İşi bilen çırak olarak mezun olmuş ve ilgilendiği alan içerisinde iş kuracak ise 30.000 TL destek verilmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica